INVL Logo

Investīcijas nemierīga kapitāla tirgus apstākļos

Šābrīža ģeopolitiskā situācija rada daudz jautājumu – mēs saprotam jūsu bažas un novērtējam jūsu uzticību. Visa mūsu komanda intensīvi strādā, lai esošās situācijas izraisītās akciju cenu svārstības pēc iespējas mazāk negatīvi ietekmētu Jūsu uzkrāto aktīvu pieaugumu ilgtermiņā.

Vaidotas Rūkas, INVL investīciju nodaļas vadītāja komentārs: “Diemžēl prognozētais, bet joprojām negaidītais ļaunākais scenārijs par militāru iebrukumu Ukrainā kļuva par realitāti. Kapitāla tirgi to uzņēma ar atturīgu negatīvismu: akciju tirgus fjūčeri lielākajās valstīs, kas atrodas vistālāk no kara zonas (ASV, Kanāda, Japāna), nākamajā dienā samazinājās par aptuveni 2-3%, bet Rietumeiropā un jaunattīstības tirgos – par 3-5. %.

Pensiju 2.līmeņa fondi tiek ieguldīti plašā globālā portfelī, kur ASV uzņēmumu akcijas veido aptuveni 40%, Rietumeiropas akcijas aptuveni 10%, bet Japānas un Apvienotās Karalistes akcijas vēl pa 5%. Tādējādi kara atbalsis šīs investīcijas ietekmē netieši. Krievijas akciju tirgus veido tikai aptuveni 0,5% no pasaules akcijām, un pensiju fondiem pieder līdzīga vai pat mazāka daļa netieši caur attīstības tirgus akciju fondiem.

Vēsturiski kapitāla tirgi uz militāriem konfliktiem ir reaģējuši pēkšņi un enerģiski, bet īslaicīgi. Protams, izņemot gadījumus, kad tiem bija tieša saikne ar darbībām karadarbības valstīs. Piemēram, Korejas karš, kas sākās 1950. gada 25. jūnijā, izraisīja 13% kritumu ASV akciju tirgos, bet cenas atguvās nepilnu trīs mēnešu laikā. Kritums 2001. gada 11. septembrī bija 11,6%, bet mēneša laikā šie zaudējumi tika novērsti. Citiem reģionālajiem konfliktiem nav bijusi būtiska ietekme.

Mēs ceram, ka Krievijas un Ukrainas karš nepāries uz kaimiņvalstīm un beigsies salīdzinoši ātri. Mūsu fondu pārvaldnieku komanda, kā vienmēr, ir gatava darbībai jebkuros apstākļos. Dažas iepriekš veiktās korekcijas jau palīdz mazināt tirgus kritumu. Palīdz ieguldījumi minimāla svārstīguma akcijās ASV. Ieguldījumi alternatīvos aktīvos, piemēram, nekustamajā īpašumā un privātajā kapitālā, arī samazina nepastāvības risku.

Mēs vēlamies apliecināt, ka, pārvaldot fondu ieguldījumus, mēs aktīvi sekojam līdzi situācijai un rīkojamies pēc nepieciešamības. Turpinām aktīvi strādāt, lai veiksmīgi pārvaldītu mums uzticētos īpašumus.”

Uz visiem jautājumiem mūsu konsultanti ir gatavi sniegt atbildes. Sazinieties ar mums pa e-pastu [email protected] vai zvaniet +371 67 092 988.