INVL Logo

4.pensiju līmenis: vairāk nekā puse darbaspējīgo Latvijas iedzīvotāju palīdz saviem vecākiem – pensionāriem

Vairāk nekā puse jeb 56% Latvijas iedzīvotāju sniedz atbalstu saviem pensijas vecuma vecākiem. No tiem 30% palīdz finansiāli, liecina "INVL pensiju fondi" un pētījumu centra SKDS veiktā aptauja.
 
Savukārt 39% atklāj, ka arī sniedz atbalstu saviem pensijas vecuma vecākiem, taču cita veida nevis finansiālu atbalstu. 40% respondentu norādīja, ka viņiem nav vecāku šādā vecumā.
 
Aptauja arī atklāj, ka visbiežāk saviem vecākiem finansiāli palīdz cilvēki vecumā no 35 līdz 54 gadiem (45%),kuri strādā publiskajā sektorā (21%), ir vai nu augstākā vai vidējā līmeņa vadītāji (30%), vai tiem pieder savs uzņēmums (26%).
 
“Ņemot vērā, ka mūsu valstī vidējā pensija ir 320 eiro, ir skaidrs, ka bērni ir spiesti atbalstīt savus pensijas vecuma vecākus, lai nodrošinātu  viņiem cienījamas vecumdienas. Tajā pašā laikā trešā daļa no pašlaik darbaspējas vecumā esošajiem mūsu valsts iedzīvotājiem atklāj, ka par savām vecumdienām paši šobrīd nedomā, paļaujoties uz valsts pensiju vai bērniem. Līdz ar to ir skaidrs, ka mūsu valstī pastāv nevis trīs, bet gan četri pensiju līmeņi, no kuriem pēdējais ir  pieaugušo bērnu sniegtais atbalsts saviem vecākiem, ” stāsta  "INVL pensiju fondi" vadītājs Andrejs Martinovs.
 
Viņš arī norada, ka saskaņā ar pētījuma rezultātiem, 8% respondentu cer, ka bērni būs viņu galvenais finansiālais atbalsts, 43% aptaujāto rēķināsies ar regulāru finansiālu atbalstu, kas palīdzētu seniora dzīvē. Tikai neliela daļa jeb 13% aptaujāto uzskata, ka bērniem viņi finansiāli nebūs jāatbalsta.
 
Kā uzskata pazīstamais žurnālists un četru bērnu tēvs Ansis Bogustovs, arī tiem cilvēkiem, kuri pašlaik audzina vienu vai vairākus bērnus, nevajadzētu uzskatīt savas atvases par drošāko finansiālo atbalstu vecumdienās, bet meklēt veidus, kā uzrāt pensijai. “Lai gan iespēja vecumdienās dzīvot katru mēnesi pie kāda no bērniem izklausās vilinoša, es domāju, ka tas būtu apgrūtinoši gan mums ar sievu, gan viņiem. Tā vietā gribētos pensijas laiku pavadīt tā, kā mums pašiem gribas, nevis būt atkarīgiem no tuviniekiem, un to var īstenot tikai tad, ja par šo laiku cilvēks ir parūpējies vēl darbaspējas vecumā,” tā Ansis Bogustovs.
 
Par pētījumu: Iedzīvotāju aptauja tika veikta 2018.gada septembrī, tās ietvaros tika aptaujāti 1005 Latvijā dzīvojošie cilvēki. 
Ar pilnu pētījumu var iepazīties šeit.