INVL Logo

Par pensiju 3.līmeņa rezultātiem pagājušogad

Pensiju 3.līmeņa ienesīgums ir atkarīgs no dinamikas pasaules finanšu tirgos. 2018. gads finanšu tirgiem bija izteikti negatīvs – pagājušogad samazinājās praktiski visu finanšu aktīvu cenas – gan akciju, gan obligāciju. Pirmo reizi desmit gadu laikā pēc 2008. gada finanšu krīzes finanšu tirgi pieredzēja tik negatīvu rezultātu. Šādas tendences finanšu tirgos ietekmēja nestabila politiskā situācija gan ASV, gan Eiropā un Āzijā, kā arī monetāro iestāžu regulējošās darbības.

Īpaši negatīvi to var izjust tie pensiju plānu dalībnieki, kas šobrīd vēlas saņemt uzkrātos līdzekļus. Šobrīd nav piemērots brīdis līdzekļu izņemšanai, un, ja vien ir iespējams, būtu ieteicams nogaidīt, līdz finanšu tigos atsākas pieauguma tendences, lai uzkrājumu vērtība atgūtu zaudēto un tikai tad izņemt uzkrātos līdzekļus no pensiju plāna. Zaudējumi, kas ir redzami atskaitēs, pārsvarā nozīmē uzskaites jeb gramatvediskās svārstības, kas var pārtapt par reāliem zaudējumiem, ja līdzekļi no pensiju plāna attiecīgajā brīdī tiek izņemti.

Mūsu ieguldījumu stratēģija paredz ne tikai kāpumus finanšu tirgos, bet arī kritumus. To var salīdzināt ar bērnu slimību vējbakām – vecāki zina, ka 5-6 gadu vecumā parasti bērni pārslimo šo kaiti un nekrīt panikā. Līdzīgi arī mums – tirgus kritums ir normāla situācija, kurai esam gatavi un turpinām rūpīgi strādāt un vairot mūsu klientu naudu. Vienkaršojot, šobrīd mēs identificējam tos ieguldījumu objektus, kas ir nokritušies vairāk un tikai tirgus svārstību deļ, nevis saimnieciskās vai biznesa darbības rezultātu dēļ un ar “atlaidēm” pērkam to, kas būs “zelta vērts”, kad tirgos atgriezīsies kāpums. Šo procesu var netieši salīdzināt ar mūsu rīcību atlaižu laikā – mēs staigājam pa veikaliem un mēģinām atrast nepieciešamās preces ar maksimālu atlaidi, jo mēs taču zinām, ka cenas kritums par 50% nenozīmē, ka televizors vai dators ir kļuvis uz pusi sliktāks…   

Pensiju uzkrājumu mērķis ir ilgtermiņa līdzekļu uzkrāšana, un ir jāatceras, ka ilgtermiņā finanšu tirgus ir augošs. Būtiskiem vērtības kritumiem vienmēr seko aktīvu vērtības pieauguma periodi. Tā piemēram, milzīgajam kritumam 2008. gadā (MSCI World indekss zaudēja ap 44%), sekoja būtisks pieaugums 2009. gadā un gandrīz nepārtraukts 8 gadu aktīvu vērtības pieauguma periods.

Prognozējot 2019.gadu, ir jāuzsver, ka finanšu tirgus dinamika lielā mērā būs atkarīga no vadošo centrālo banku (ASV Federālā rezervju sistēma, Eiropas centrālā banka) politikas. Spriežot pēc to vadītāju komentāriem, stingrākas monetārās politikas ieviešana varētu tikt pārskatīta, kā rezultātā tirgus varētu atgūt pagajušajā gadā zaudēto.

Ir absolūti skaidrs, ka Latvijā un visā civilizētajā pasaulē savas vecumdienas var nodrošināt tikai ar attiecīgām aktivitātēm visas dzīves garumā. Ja iepriekš bija pietiekami ar darba stāžu kā tādu, tad pēc pensiju sistēmas reformas galvenais faktors ir iemaksas. Sociālā nodokļa iemaksas un brīvprātīgās iemaksas jeb privātie uzkrājumi. Citas alternatīvas nav. Bet katram ir savs ceļš: viens investē nekustamajā īpašumā, cits savā biznesā, viens akciju tirgos vai termiņnoguldījumos bankās, bet cits ieguldījumu fondos.  Variantu ir daudz un instrumentu arī, bet tas viss prasa laiku, rūpes un zināšanas. Taču pensiju 3.līmenis ir labs un universāls ceļš vecumdienu nodrošināšanai un der visplašākai iedzīvotāju auditorijai. Jo vairāk iedzīvotāju uzzinās un sapratīs, ka pie esošās pensiju sistēmas viņi paši ir tie, kam ir jārūpējas par savām vecumdienām, tad arī iedzīvotāju iesaiste uzkrājumu veikšanā palielināsies.