INVL Logo

Finanšu tirgus pārskats: izaicinošs 3.ceturksnis

Gada trešais ceturksnis ir bijis visai svārstīgs, pasaules akciju tirgu rezultātiem uz ceturkšņa beigām saglabājoties lielā mērā nemainīgā līmenī. Jūlijā investori sāka arvien nopietnāk uztvert varbūtību, ka ekonomiskās izaugsmes tempu palēnināšanās dēļ, ASV Federālo rezervju sistēma (FED) 2023.gadā varētu samazināt procentu likmes.

Tomēr šādas prognozes neapstiprinājās, kad FED, augusta sanāksmē Džeksonhoulā, atkārtoti apliecināja ASV Centrālās bankas apņemšanos cīnīties ar inflāciju, neraugoties uz īstermiņa izaugsmes palēnināšanos vai patērētāju grūtībām. Tas līdztekus inflācijai, kas joprojām pārsniedza prognozēto, bija galvenais iemesls, kāpēc finanšu tirgi 3. ceturkšņa otrajā pusē nokritās, un ASV akciju indeksi ceturksni noslēdza lāču tirgus situācijā (obligācijas).

Līdzīgas tendences bija vērojamas arī Eiropā, kur situāciju saasina enerģētikas krīze. Otrpus Atlantijas okeānam makroekonomisko spriedzi pastiprina karš kaimiņvalstīs un enerģētikas krīze. Šie apstākļi vēl vairāk veicinājuši euro zonas inflāciju un piespieduši Eiropas Centrālo banku agresīvāk turpināt procentu likmju paaugstināšanas distanci. Turpinoties procentu likmju pieauguma prognozēm, vissmagāk cieta sakaru nozare un nekustamā īpašuma uzņēmumi. Procentu likmju kāpums negatīvi ietekmē šīs nozares, jo pieaug aizņēmumu apkalpošanas izmaksas un samazinās nekustamā īpašuma vērtība.

Trešajā ceturksnī bija vērojams vēsturisks fenomens – eiro kurss pirmo reizi 20 gadu laikā nokritās zem 1 ASV dolāra atzīmes (pēdējo reizi EUR/USD kurss zem 1 ASV dolāra bija 2002. gadā). Tomēr, tā kā ASV ir nozīmīgākais reģions, kurā koncentrēta lielākā daļa akciju ieguldījumu, spēcīgais dolārs mazināja, augusta vidū sākušos, ieguldījumu risinājumu ienesīguma kritumu. Mūsu ieguldījumu risinājumos esošajiem alternatīvajiem ieguldījumiem ir piemērota daļēja aizsardzība pret pēkšņām svārstībām, jo to svārstīgums nav tik liels kā publiski tirgotiem vērtspapīriem.

Šī gada trešais ceturksnis bijis svārstīgs arī obligāciju tirgos. Fiksēta ienesīguma ieguldījumos pašreizējā obligāciju atdeve kļūst arvien pievilcīgāka, jo pieaug procentu likmju prognozes. Tā kā šogad notiekošās izpārdošanas laikā gandrīz visu veidu obligāciju vērtība ir samazinājusies (valsts un korporatīvo obligāciju, kā arī obligāciju ar zemāku un augstāku kredītreitingu), augstu ienesīgumu iespējams atrast vairs ne tikai no visriskantākajām, bet arī no drošākām obligācijām.